LIEČIVÉ POTRAVINY: Psyllium je vo vode rozpustná vláknina, ktorá pochádza z rastliny Palntago ovata (v našich podmienkach je známejší názov Indický skorocel). Psyllium sa využíva aj ako zahusťovadlo a kulinársky sa dá využiť napr. pri výrobe domácej zmrzliny, pudingov či dezertov. Zaujímavý recept pre kulinárske využitie psyllia nájdete tu: Pizza cesto z netradičných surovín.

Aj Mayo Clinic dala vo svojej príručke Book of alternative medicine tomuto výživovému doplnku „zelenú“.

Ako funguje psyllium

Psyllium spolu s prijatými tekutinami postupne zväčšuje v čreve svoj objem (asi 40-krát), vzniká viskózny gél, ktorý sa nevstrebáva a pokryje stenu čreva a poskytuje tak niekoľko zdravotných výhod.

Psyllium – podpora zdravia

psyllium Zdravé trávenie s psylliom

Napučané psyllium potiahne sliznicu čreva a poskytne skvelú potravu probiotickým baktériám. Tieto pri jeho spracúvaní vytvárajú mastné kyseliny s krátkym reťazcom (SCFA, propionát a butyrát), ktoré sú významným energetickým substrátom pre enterocyty (bunky črevnej výstelky) aj bunky pečene. Psyllium má trochu iný efekt v tenkom ako v hrubom čreve. V tenkom čreve napučí a spomalí absorpciu prijatých živín (pozri účinok na hladinu cukru). Na základe toho, že obmedzuje vstrebávanie tukov sa predpokladá, že môže obmedzovať aj vstrebávanie v tukoch rozpustných vitamínov. Či sa ale jedná o niečo významné zostáva otázne, resp. je to skôr málo pravdepodobné. Podobná otázka vznikla v minulosti okolo tzv. antinutrientov (napr. kyseliny fytovej) a nakoniec sa ukázalo, že to nemalo klinický význam. V hrubom čreve psyllium naopak motilitu zvýši, čo je výhodné, lebo sa obmedzí čas kontaktu tráveniny so sliznicou a teda aj vstrebávanie škodlivín z potravy.

psyllium Psyllium pomáha pri ochoreniach tráviaceho systému

Zmäkčovanie stolice a urýchlenie pasáže hrubým črevom pomáha predchádzať aj liečiť zápchu. Pravidelná mäkká stolica pôsobí preventívne aj pred vznikom hemoroidov a análnych fisúr (trhlín), rovnako ich pomáha liečiť. V období remisie (pokoja) zápalových ochorení čriev pôsobí psyllium protizápalovo a predlžuje trvanie pokojového obdobia ochorenia.

Psyllium pomáha aj pri syndróme dráždivého čreva, čo je v zmysle terapie dosť problematická diagnóza. Tu pomáha normalizovať stolicu a zmierňovať subjektívne ťažkosti spojené s týmto ochorením.

psyllium Ako pomáha psyllium pri chudnutí

Výhodou vlákniny (a teda aj psyllia) pri podpore redukcie hmotnosti nie je len nulová kalorická hodnota. V skutočností je dôvodov viac. Psyllium v žalúdku napučí, čím spomalí jeho vyprázdňovanie. Toto podporí skorší nástup pocitu sýtosti a v konečnom dôsledku dôjde ku konzumácii menšieho množstva jedla, čo potvrdili aj viaceré klinické štúdie. Kalorická hodnota prijatého jedla sa zníži ale aj inak: vláknina obmedzí vstrebávanie tukov. Psyllium, ktoré bolo pridané do liečby spolu s orlistatom (liek na chudnutie), zmiernilo nežiadúce účinky, ktoré bývajú s užívaním tohto lieku spojené (nafukovanie, kŕče, hnačka a pod) a to bez zníženia jeho efektu na redukciu hmotnosti. My dopĺňame, že pri akomkoľvek preparáte, ktorý pomáha pri chudnutí, je potrebné upraviť svoj životný štýl tak, aby jeho súčasťou bol pravidelný pohyb a zdravé stravovanie. Ak ale chcete podporiť svoje snahy o redukciu hmotnosti rozumným preparátom, odporúčame Psyllium Fit & Slim od firmy Topnatur.

psyllium Pomáha udržať stabilnú hladinu cukru v krvi

Psyllium spomaľuje vstrebávanie sacharidov a tým aj uvoľňovanie cukru do krvi. Hladina cukru po jedle tak stúpa pomaly (ocenia najmä diabetici) a pankreas nie je nadmerne stimulovaný k produkcii inzulínu. Keď nie je inzulín nadmerne vyplavovaný do krvi, bunky na neho reagujú primerane a poslušne prijímajú molekuly glukózy do vnútra. Tak nedochádza k rozvoju tzv. inzulínovej rezistencie. Pokiaľ je však už inzulínová rezistencia prítomná (a typický následok je diabetes mellitus 2. typu), môže vláknina s týmto problémom pomôcť a bunky znovu naučiť reagovať na inzulín správne. Takto je šanca normalizovať u diabetika postupne aj glykémiu nalačno a teda komplexnejšie pôsobiť na „pokazený“ metabolizmus cukrov. Zaujímavé je, že psyllium nemá vplyv na hladinu cukru po jedle u ľudí, ktorí nie sú chorí na cukrovku.

Pri cukrovke liečenej perorálnymi antidiabetikami alebo inzulínom môže užívanie psyllia vyžadovať úpravu liečby. Treba zvýšiť opatrnosť v sledovaní glykémie a o prípadnej úprave liečby sa poradiť so svojím lekárom!

psyllium Pôsobí preventívne pred kardiovaskulárnymi ochoreniami

To, že vláknina pomáha pri zvýšenej hladine cholesterolu je všeobecne známe. Mechanizmy ako k tomu dochádza sú v podstate dva. Prvý je úplne jednoduchý: vláknina zníži vstrebávanie cholesterolu a triglyceridov v čreve. Druhým mechanizmom je zníženie spätného vstrebávania žlčových kyselín. Pečeň následne zvýši produkciu nových žlčových kyselín, ktoré sa tiež vyrábajú z cholesterolu. Tak dochádza k jeho zvýšenej spotrebe v organizme a znižuje sa jeho hladina v krvi. Za efektívnu dávku, ktorá má potenciál znížiť hladinu cholesterolu sa považuje asi 10 g denne. Psyllium sa v klinických štúdiách ukázalo ako efektívne na zníženie hladiny cholesterolu aj u detí. Pokiaľ užívate lieky na zníženie cholesterolu alebo triglyceridov, je možné, že budete potrebovať znížiť dávku lieku, o čom sa poraďte s vaším lekárom.

Zdá sa, že psyllium by mohlo byť efektívne aj pri liečbe vysokého krvného tlaku. Tento efekt sa zaznamenal v klinických štúdiách, kde sa psyllium používalo samostatne alebo v kombinácii so sójovým proteínom.

Ako užívať psyllium, aby bol efekt čo najvýraznejší

V klinických štúdiach sa zistilo, že psyllium funguje efektívnejšie, ak je konzumované spolu s jedlom, najmä čo sa týka jeho vplyvu na hladinu cukru a cholesterolu.

Lieky sa odporúčajú užívať oddelene, ideálne s odstupom 2 – 3 hodín od užitie psyllia.

Kde kúpim súvisiace produkty?

[products limit="4" columns="4" category="psyllium"]

Upozornenie pri užívaní psyllia

Nevyhnutnou podmienkou zabezpečenia hore uvedených zdravotných účinkov je dostatočný príjem tekutín spolu s užitím psyllia formou prášku či kapsuly.

Boli zaznamenané aj alergické reakcie na psyllium. Pri narábaní s psylliovým práškom si treba dávať pozor, aby ste ho nevdýchli. Pri akýchkoľvek alergických prejavoch (svrbivý výsev na koži, nádcha, svrbenie slizníc, ťažkosti s dýchaním) ihneď vyhľadajte lekára.

Kontraindikácie používania vlákninového výživového doplnku

Užívanie sa neodporúča pacientom s mechanickými obštrukciami tráviaceho systému, tráviacich ťažkostiach neznámeho pôvodu či pri ťažkostiach s prehĺtaním. Prípravok (psyllium) sa tiež nemôže používať v aktívnej fáze zápalového ochorenia čreva. Ak sa liečite na ochorenie tráviaceho systému a nie ste si istí, či môžete vlákninový preparát používať, poraďte sa so svojím lekárom.

Autor: MUDr. Alexandra Frolkovičová, www.keepwell.sk

Autorské práva vyhradené!

Chcem vedieť viac

Jojo efekt – prečo sa objavuje a aká je jeho príčina

Jojo efekt – prečo sa objavuje a aká je jeho príčina

Tí z nás, ktorí boli narodení pred ´95 rokom si ešte možno spomínajú na obľúbenú detskú hru. Volala sa jojo. Každý…

Zistiť viac
Liečivý nápoj na zvýšený cholesterol

Liečivý nápoj na zvýšený cholesterol

LIEČIVÝ NÁPOJ NA CHOLESTEROL a pre čistenie krvi: Ingredience: 2 litre prevarenej vody, 20 dkg cukru, 4 citróny, 15 až…

Zistiť viac
Diabetici pozor! Čo robiť počas cukrovky?

Diabetici pozor! Čo robiť počas cukrovky?

Cukrovka odborne nazývaná Diabetes Mellitus je metabolické ochorenie, ktoré trápi mnohých ľudí. Je založené na dlhodobom zvýšení hladiny cukru (glukózy).

Zistiť viac
Ako si vybrať to správne sladidlo?

Ako si vybrať to správne sladidlo?

Priatelia, ruku na srdce: Kto z nás všetkých nemiluje sladké? Zamysleli ste sa už koľko produktov v reklamách a na…

Zistiť viac