LIEČENIE OCHORENÍ: Sezóna viróz a chrípok je v plnom prúde, to ale neznamená, že si musíte do zásoby nakúpiť veľké množstvo vreckoviek a čakať na prepuknutie symptómov. Nedovoľte, aby vás prechladnutie premohlo, je viacero možností ako sa brániť. Ak chcete udržať horúčku, kýchanie, výtok z nosa a ďalšie nepríjemné symptómy ďaleko od seba, skúste sa aspoň 30 minút denne prechádzať a do svojho jedálnička zakomponovať potraviny, ktoré poriadne naštartujú váš imunitný systém.

Na čo sa zamerať a čomu sa naopak vyhnúť?

Prechladnutie súvisí aj s oslabením imunity a preto je zvlášť dôležitá prevencia.

Zabavte sa s ovocím a zeleninou!

Pri konzumácii zeleniny a ovocia použite princíp „dúhy“: každý deň si dajte 5 rôznych farieb: napríklad hneď zajtra môžete skonzumovať: ráno banán a jahody v ovsenej kaši, na obed brokolicu a baklažán do rizota a na večeru polievku z tekvice Hokaido.

Prečo tá pestrosť? Každá farba v prírode obsahuje iný druh antioxidantov a pôsobí na imunitný systém na inej úrovni. Čím viac rôznych „pomocníkov“ poskladáte, tým bude obrana silnejšia a prechladnutie nebude mať šancu.

Popíjajte čaj namiesto kávy! 

Ak vymeníte kávu za čaj, váš organizmus vyprodukuje až 10 x viac interferónu, ktorý je silným bojovníkom proti vírusom a baktériám. A to nie je všetko. Čierny či zelený čaj obsahuje množstvo antioxidantov, ktoré k boju s virózou prispejú tiež.

Konzumujte celozrnné výrobky! 

Doprajte si výrobky z ovsa (napr. ovsenú kašu alebo ovsený drink), či iné celozrnné výrobky (ryžu natural, celozrnný ražný chlieb a pod). Sú vynikajúcim zdrojom selénu, zinku a betaglukánu, ktoré posilňujú váš imunitný systém opäť na rôznych úrovniach.

Využite silu zdravých bielkovín! 

Zvýšte príjem jedál s obsahom kvalitných bielkovín a zdravého tuku, najlepšie mastných morských rýb, strukovín, tofu alebo orechov, či olejnatých semien. Bielkoviny sú hlavným substrátom na výrobu protilátok a pomôžu vám zabojovať s ochorením.

Prečo nie sú vhodné typické živočíšne zdroje bielkovín? Mäsové výrobky, červené mäso a plnotučné mliečne výrobky obsahujú aj nezdravý živočíšny tuk, ktorý pôsobí prozápalovo. Tento by vám v boji s infekciou nielen nepomohol, ale by mohol trvanie ochorenia ešte predĺžiť.

Prechladnutie má strach z kuracej polievky!

Ak vás napriek všetkému prechladnutie predsa dostane, kuracia polievka môže skrátiť trvanie vášho ochorenia až o 50 %. Jedno z vysvetlení hovorí, že obsahuje cysteín (teda aminokyselinu), ktorá je chemicky podobná acetylcysteínu. Tento pôsobí ako mukolytikum, rozpúšťa hlieny v dýchacích cestách a podporuje vykašliavanie. To však nie je jediná výhoda. Acetylcysteín znižuje aj kolonizáciu baktérií a podporuje samočistiace schopnosti pľúc . Určite neodporúčame variť túto polievku z iného ako bio mäsa a tiež nie z kostí a kože (použite chudé kuracia prsia). Nadbytok živočísneho tuku a rôzne škodliviny, ktoré sú v ňom nahromadené, by zapôsobili na váš imunitný systém akurát nevhodne!! Ak ale chcete túto polievku obohatiť o zaručene protizápalové zložky, nezabudnite do nej pridať kurkumu, cesnak a chilli papričky.

Vitamín D opäť „pán dôležitý“

Dostatočná hladina vitamínu D v krvi je alfouomegou dobre fungujúceho imunitného systému. Ak nechcete investovať do vyšetrenia hladiny vitamínu D (vyšetrenie na poisťovňu je možné iba pri špeciálnej indikácii, ak si ho chcete zaplatiť, stojí cca 18 eur), môžete si nasadiť 600-1000 IU denne na obdobie zimy. Pokiaľ by ste ale mali tohto vitamínu nedostatok, treba zvýšiť dávku až na 2000 IU.

Zase tá hygiena …

Vieme, že ste to už tisíkrát počuli, ale predsa: nezabúdajte si poriadne umyť ruky pri príchode domov aj pred každým jedlom. Je to jednoduché, ale hlavne neuveriteľne účinné preventívne opatrenie pred chrípkou a prechladnutím.

Spánok, relax a pravidelné prechádzky

Možno rovnako známa, ale o to účinnejšia zbraň proti vírusom. Niet lepšej podpory imunitného systému ako je pokoj a spánok. Ak sa neviete vyhnúť stresu, skúste relaxovať kedy sa len dá, cvičte jógu a nedajte si siahnuť na spánok.

Štúdie hovoria, že majitelia psov sú menej chorí a majú silnejšiu imunitu. Okrem potešenia a radosti, ktorú zvieratá prinášajú, môžu za to aj pravidelné prechádzky. Správne hlboké dýchanie čistého vzduchu podporuje celkové zdravie aj samočistiace schopnosti dýchacích ciest a otužuje organizmus. Príjemné slniečko pomôže vytvoriť vitamín D.

Ako vidíte, prechladnutie a chrípka na nás síce každý rok číhajú, ale my určite nie sme voči ním bezmocní. Možností ako sa chrániť a prechádzať infekciám dýchacích ciest je veľa a peniaze, ktoré by sme minuli na lieky a výživové doplnky predsa môžeme využiť omnoho rozumnejšie.

Autor: Mgr. Lukáš Kovačovič, upravila a doplnila MUDr. Alexandra Frolkovičová, www.keepwell.sk