ČO KÚPIŤ V OBCHODE: Ľanové semienko nie je iba zdrojom vlákniny a liekom na zápchu. Naopak, môžeme byť hrdí, že jedna z našich domácich potravín patrí do zoznamu „superfoods“ čo sú potraviny s významnou hustotou výživných látok a pozitívnym účinkom na naše zdravie. Podrobnejšie si k jeho využitiu a liečivým účinkom si môžete prečítať tu: liečivé účinky ľanového semienka

ALNATURA: ĽANOVÉ SEMIENKO

Dávku je vhodné zvyšovať postupne

Tak ako s každou inou potravinou s vysokým obsahom vlákniny, treba (najmä u ľudí, ktorí bežné nekonzumujú veľa vlákniny) začať malými dávkami, napr. jednou čajovou lyžičkou
denne. Pokiaľ nedôjde k nafukovaniu alebo iným ťažkostiam, je možné dávku postupne zvyšovať až do cca dve polievkové lyžice denne. Je zbytočné konzumovať viac ako 4 polievkové lyžice. Samozrejme nikdy nezabúdať na simultánny bohatý príjem tekutín. Vo všeobecnosti je však pravidelná konzumácia tolerovaná veľmi dobre a väčšina ľudí popisuje viditeľné zlepšenie zdravotného stavu.

Čo nezískate z oleja ale iba zo semienok

Tak ako ľanový olej je veľmi bohatý zdroj omega-3 mastných kyselín (semienka samozrejme tiež), protizápalové lignany získate iba zo semienok, olej ich totiž neobsahuje. O lignanoch si prečítajte viac v článku o liečivých účinkoch ľanu.

Aké sú výhody pomletej formy ľanového semena

Nepochybne je veľmi pohodlné, najmä ak semienka konzumujete denne, mať ich k dispozícii v podobe ideálnej na konzumáciu. Pokiaľ totiž konzumujete semená nepomleté, získa vaše telo najmä vlákninu, k iným živinám sa dostane iba okrajovo, čo je veľká škoda. Obavu z oxidácie mať nemusíte, pretože ľanové semienko je uzavreté v obale s ochrannou atmosférou.Samozrejme po otvorení odporúčame zvyšný obsah uzavrieť sponou čo najtesnejšie a skladovať vo dverách chladničky.

Výrobok spoločnosti Alnatura odporúčame preto, že je to spoločnosť, ktorá produkuje výrobky z ekologického poľnohospodárstva. Pri pestovaní plodín nepoužívajú žiadne agrochemikálie a potraviny sa následne spracovávajú iba šetrnými postupmi. Filozofiou spoločnosti Alnatura je nielen predávať kvalitné biopotraviny, ale aj správať sa šetrne k pôde, ľudskému zdraviu a celej planéte. Spoločnosť pri pestovaní plodín nepozná žiadne chemické postreky, syntetické hnojivá, či génovú techniku. Chápu, že „pôdu sme si od našich detí iba požičali“.

KULINÁRSKE VYUŽITIE PRODUKTU:
ľanové semienko

Pomleté ľanové semienka majú v kuchyni veľmi všestranné využitie, snáď ako máloktorá potravina na svete. Skoro neexistuje druh jedla, kam by ste ich nemohli pridať. Skúste len trochu uvoľniť svoj konzervativizmus a nechajte sa osloviť netradičným použitím.
Hlavnou devízou v kuchyni je schopnosť ľanových semienok vytvárať gél a výborné „ingrediencie spájajúce“ vlastnosti. Ak rozmiešate 1 polievkovú lyžicu pomletého ľanového semena s tromi polievkovými lyžicami vody a necháte napučať na gél, môžete tým nahradiť v recepte 1 vajce.Do svojho obľúbeného smoothie môžete vždy pridať jednu-dve polievkové lyžice. Omáčky a polievky môžete zahustiť iba najemno pomletými ľanovými semienkami. Ak chcete nutrične obohatiť zmrzlinu pridajte do nej veľmi najemno pomleté semienka.

Obrázok-2-80x80Domáce musli tyčinky a raw dezerty
Obrzok-4-80x80Palacinky, lievance, vafle, nátierky a zeleninové placky
Obrázok-6-80x80Polievky (zahustenie)
Obrzok-7-80x80Domáci chlieb a pečivo
Obrázok 9Omáčky (zahustenie)
Obrázok 10Zmrzlina (môžete pridať do akejkoľvek zmrzliny!)

Ak sa vám nechce zaoberať spôsobom kulinárskeho využitia ľanových semienok a jednoducho si ich každý deň potrebujete dať ako liek, môžete večer zaliať cca 1 polievkovú lyžicu (naozaj!) najemno pomletého ľanového semienka 2 dcl vody a ráno jednoducho vypiť. Poďakuje sa vám za to nielen váš tráviaci systém ale aj celé zdravie.

Veríme, že sa naše podrobné informácie stali pre vás užitočnými, a že sa ľanové semienko stane bežnou súčasťou vášho jedálnička. Tento produkt kúpite v sieti: dm drogerie markt.
dm-logo
Autor: MUDr. Alexandra Frolkovičová, www.keepwell.sk