LIEČENIE OCHORENÍ: Asi nikto nepochybuje o tom, že dlhé sedenie neprospieva. Nakoniec naša chrbtica (alebo psst.. aj hemoroidy) nám to skôr či neskôr začnú pripomínať. Koho by ale napadlo, že je to v skutočnosti omnoho horšie. Samotné sedenie (ako izolovaný rizikový faktor) zvyšuje riziko omnoho vážnejších ochorení ako sú kardiovaskulárne či onkologické ochorenia. Sedavé zamestnanie a najmä s ním súvisiace niekoľkohodinové sedenie neporazí ani pravidelný šport, riziko ochorení pretrváva. No a čo s tým?

Máte sedavé zamestnanie?

Dobrá správa: 2 minúty pohybu raz za hodinu ochránia

Niektorí odborníci tvrdia, že počas pracovnej doby by sme na nohách mali stráviť minimálne dve hodiny. Ukazuje sa však, že aj dve minúty chôdze každú hodinu sú ako účinná prevencia úplne postačujúce. Z výsledkov nedávnej štúdie vyplýva, že aj takéto minimálne množstvo pohybu dokáže znížiť riziko predčasného úmrtia až o 33 % (čo je dosť).

Ako teda začať?

Ak ste chronický „sedáč“, začnite odporúčaným minimom: už ráno po odchode z domu uprednostnite schody pred výťahom a doprajte si aspoň niekoľko minút chôdze. V práci si nastavte budík v hodinových intervaloch a spojte pohyb s dodržiavaním pitného režimu: každú hodinu sa napite trochu vody. Pomôže to aj vášmu spomalenému metabolizmu. Spojte prestávku aj s príjemnou chvíľkou s kolegami (nie na „cigaretku“ ale skôr na krátky „pokec“). Každý inovatívny nápad ako dôvod prečo sa postaviť sa cení :-).

Chcete viac ako len minimum? Alebo ako to vylepšiť

Dostatočný pitný režim a pravidelné krátke návštevy kolegov sú samozrejme dobrým začiatkom. Ak je však vaše zdravie pre vás prioritou, skúste vaše aktivity rozšíriť: napr. každú hodinu si vybehnite dve poschodia alebo jednoducho chodievajte do práce na bicykli. Stojte pri každom telefonovaní, dohodnite si míting s kolegami „na stojáka“.

Sedavé zamestnanie a šport

sedavé zamestnanie

Ako by som vás počula: mňa sa to netýka, ja veľa športujem. Bohužiaľ, na veľké prekvapenie všetkých zúčastnených, výskumy potvrdili, že pokiaľ nie je sedavá práca prerušovaná, šport chráni omnoho menej ako by sme na prvý pohľad očakávali . Na druhej strane, pokiaľ dodržíte pravidelné prerušovanie sedavej práce, pravidelný šport ešte viac podporí vaše zdravie.

Sedavé zamestnanie je niečo, čo už mnohí zo života neodstránime. Priniesla nám ho civilizácia a my si s ním musíme poradiť. Chvalabohu, že už vieme ako :-) 

Autor: Mgr. Lukáš Kovačovič, upravila a doplnila MUDr. Alexandra Frolkovičová, www.keepwell.sk