LIEČENIE OCHORENÍ: Atopický ekzém nie je život ohrozujúce ochorenie, ale dokáže poriadne znepríjemniť život. Musíte to zažiť, aby ste vedeli aké obťažujúce je neustále svrbenie pokožky. Nielen malé deti, ale aj dospelí, len veľmi ťažko ovládajú chuť k škriabaniu, ktoré síce na chvíľu pomôže, ale v skutočnosti iba komplikuje situáciu a predlžuje hojenie. Skúsme spolu nájsť lepšie riešenie.

Máte atopický ekzém? Naučíme vás ako uľaviť suchej a svrbivej pokožke

Poďme ale pekne od začiatku:

Čo to je atopický ekzém a prečo vzniká?

Dnes už vieme, že atopický ekzém je geneticky podmienené chronické zápalové ochorenie kože, ktoré postihuje cca 10 – 20 % detí. Často je prvým prejavom atopie dedične podmienený sklon k alergii. Skoro tretina pacientov s atopickým ekzémom trpí aj na iné alergické ochorenie, napr. astmu, alergickú nádchu, či zápal očných spojoviek. Atopická dermatitída často predchádza aj alergiu potravinovú, resp. odborníci stále riešia otázku, či bolo prvé „kura alebo vajce“. V každom prípade ako prvá sa zvykne hlásiť atopická dermatitída a neskôr sa u mnohých detí zistí aj alergia na potraviny. Otázkou zostáva, či samotná atopická dermatitída už nie je prejavom existujúcej potravinovej alergie. Najčastejšími alergénmi u pacientov s atopickou dermatitídou bývajú kravské mlieko a vajcia.

Ako sa prejavuje atopická dermatitída?

Typickými miestami, kde sa prejavuje atopický ekzém sú kožné zhyby. Častou lokalitou sú aj ruky a tvár, najmä u detí. Atopická pokožka je veľmi citlivá, suchá, so sklonom k začervenaniu. Na povrchu zapálených ložísk môžu vznikať aj pupence, pľuzgiere, či chrasty. Typický je sklon k šupinateniu a najväčším trápením atopikov je svrbenie. Intenzita svrbenia sa aktivitou ochorenia mení, zvyčajne je najvýraznejšie najmä nad ránom. Prevenciou svrbenia je správna starostlivosť o pokožku a vyhýbanie sa provokujúcim faktorom.

Aké sú komplikácie škriabania svrbivej pokožky?

Škriabanie síce na chvíľu uľaví od svrbenia, situáciu však vždy len zhorší. Dochádza k ešte výraznejšiemu narušeniu kožnej bariéry, zhorší sa zápal, koža hrubne a zvyšuje sa riziko sekundárnej infekcie, vytvárajú sa praskliny a pigmentácie. Potom už ochorenie nemusí byť iba „kožné“, ale hrozia aj vážnejšie komplikácie. Preto jedným z dôležitých opatrení pre atopikov sú krátko ostrihané nechty

Čo zhoršuje situáciu a podporuje zápal pokožky?

Podrobne si prečítajte zoznam provokujúcich faktorov, určite si tam niečo svoje nájdete. Je naozaj dôležité, aby ste sa pokúsili týchto „provokatérov“ zo svojho života vylúčiť. Stres sa úplne vylúčiť nedá, môžete však do svojho programu zaradiť aktivity, ktoré vám ho pomôžu zvládnuť: šport, joga, dostatočný spánok, masáže (nie zapálenej pokožky), príjemné trávenie času nad knihou či s priateľmi, z toho všetkého si môžete vybrať.

A tu je sľúbený zoznam provokujúcich faktorov:

  • Alergizujúce faktory: pele, trávy, prach, potravinové alergény, vlnené oblečenie a interiérové doplnky
  • Dráždiace faktory: fajčenie (pasívne/aktívne), chemické látky v potravinách, kozmetike a oblečení, alkohol, potenie, extrémne teploty
  • stres

Ako citlivej a zapálenej pokožke pomôcť?

atopický ekzém

Okrem vylúčenia provokujúcich faktorov je alfou a omegou správna starostlivosť o pokožku. Tu sú najdôležitejšie zásady:

  • Vyrovnajte sa s tým, že starostlivosť vyžaduje čas

Keď už atopický ekzém máte, musíte sa skôr či neskôr zmieriť s tým, že starostlivosť o pokožku vyžaduje čas. Niekedy treba pokožku natierať aj niekoľkokrát denne, čo môže byť samozrejme obťažujúce. Ak ste zaneprázdnení, musíte si túto procedúru jednoducho zakomponovať do svojho každodenného programu. „Stratený“ čas sa ale mnohonásobne vráti tým, že vás ochráni od mnohých komplikácií a najmä: zníži spotrebu liečiv, ktoré sú v pokročilejších fázach zápalu pokožky nevyhnutné a môžu mať aj nežiadúce účinky.

  • Ako sa správne natierať a podľa čoho viete, že robíte dobre?

Natierajte sa minimálne dvakrát denne: ráno po sprchovaní a večer po krátkom kúpeli (viď ďalej). V období aktivity ochorenia treba natierať postihnutú pokožku aj počas dňa. Dôležitou zásadou je natieranie (klepkaním a vtláčaním, nie trením) na mierne vlhkú pokožku (viď ďalej). Správne hydratovaná pokožka je mäkká, vláčna a elastická.

  • Ako kúpať atopika

Správny kúpeľ nesmie byť horúci, ani príliš dlhý. Ideálna je príjemne teplá voda a dĺžka močenia pokožky 10 – 20 minút. Pokiaľ sa kúpete denne, treba dobu pobytu v kúpeli skrátiť na cca 10 minút, pri menej častom kúpeli sa dĺžka močenia vo vode môže blížiť k dvadsiatim minútam. Použitie prírodných olejov je fajn, nedokážu však samy pokožku dostatočne hydratovať. Je teda nevyhnutné pridať do kúpeľa aj hydratujúce zložky. Ideálne, nedráždivé a naozaj efektívne sú výťažky z ovsa s vysokým obsahom betaglukánov, ktoré sú vhodné aj pre malé deti napr. Ovsený kúpeľ pre deti od firmy Topnatur. Veľmi dôležité je po kúpeli pokožku len zbežne osušiť jemným bavlneným či ľanovým uterákom tak, aby zostala mierne vlhká, a ihneď votrieť hydratačný prostriedok.

  • Správny výber hydratačného prostriedku

Veľmi odporúčame vyberať najmä prostriedky priamo určené pre atopickú pokožku. Spravidla obsahujú prírodné nealergizujúce zložky, nenájdete tam konzervačné látky, či iné chemikálie. Kupujte tie najväčšie balenia, spotreba krémov býva vysoká. Prírodnými prostriedkami vhodnými pre atopickú pokožku sú bambucké maslo, výťažky z ovsa, konopný, olivový, levanduľový či nechtíkový olej.

  • Ako ešte posilniť hydratáciu kože

Potom ako votriete do pokožky hydratačný prostriedok, môžete ešte aplikovať panenský olej (olivovým, konopný, kokosový či iný), zabaliť postihnuté miesto do bavlnenej látky a nechať cca 20 minút pôsobiť. Na pokožku na rukách môžete použiť bavlnené rukavice. Táto procedúra je časovo náročnejšia, preto si ju môžete do programu zaradiť cez víkend.
Nezabudnite zabezpečiť aj dostatočnú
vlhkosť vzduchu v miestnosti, kde trávite najviac času. Je veľmi vhodné investovať do zvlhčovača vzduchu, ideálne do kombinácie čističky vzduchu so zabudovaný zvlhčovačom. Takto poriešite dva problémy naraz, nakoľko mnohí pacienti s atopickou dermatitídou majú zároveň aj peľovú alergiu. 

  • Nutričná podpora zdravia pokožky

Dostatočná hladina vitamínu D je pre atopikov úplnou nevyhnutnosťou. O správnom dávkovaní vitamínu D podľa vašej hladiny v krvi sa poraďte s odborníkom. Vhodné je dopĺňať aj omega-3 mastné kyseliny, skvelé skúsenosti máme s olejom Omega-3 HP  natural. Denná konzumácia mrkvy, či surovej mrkvovej šťavy (úplne stačí 1 dcl denne) je vysloveným pohladením pre vašu pokožku, rovnako ako aj iné potraviny s vysokým obsahom karotenoidov vitamínu E: tekvica, zelenolistová zelenina, cukina, melón, či mango. Zaraďte do vášho jedálneho lístka okrem olivového oleja aj olej konopný, či konopné semienka, doplníte ďalšie esenciálne mastné kyseliny. Súčasťou vhodného nutričného prístupu pri atopii je aj vynechanie vašich potravinových alergénov, ktoré si môžete dať vyšetriť u alergológa (www.imunovital.sk).

Odporúčame: Vitamín D3 pre deti na cmúľanie

Kde kúpim všetky dôležité produkty?

[products limit=”4″ columns=”4″ category=”Atopický ekzém”]

Atopický ekzém je nepríjemné a obťažujúce kožné ochorenie, našťastie sa dá nájsť spôsob ako si poradiť a naučiť sa s ním žiť. Preskúmanie práve vašich provokujúcich faktorov sa oplatí a môže výrazne znížiť počet recidív (vzplanutí) ochorenia. Pravidelná starostlivosť o hydratáciu pokožky je nebolestivý spôsob ako podporiť jej obranyschopnosť a minimalizovať prejavy zápalu. Držíme palce, aby ste to dobre zvládli!

Autor: MUDr. Alexandra Frolkovičová, www.keepwell.sk

odborná kontrola: MUDr. Katarína Bergendiová, PhD., imunoalergológ