MÝTY A PRAVDY O POTRAVINÁCH: Intolerancia laktózy je problém, ktorý musí riešiť nejeden z nás. Dôležitá je nielen eliminačná diéta, ale aj spôsob, ako sa pri tejto diagnóze k svojmu stravovaniu postavíme.

Intolerancia laktózy: na vine je enzým laktáza

Vďaka modernej medicíne a neustálemu vývoju dokážeme dnes odhaliť rôzne príčiny zdravotných problémov. Laktózovou intoleranciou alebo intoleranciou na laktózu trpí v dnešnej dobe mnoho ľudí nielen na Slovensku, ale aj na celom svete. Mnohí z nás o nej vedia, niektorí o nej len tušia a iní naopak jej prejavy vedome potláčajú. To ako sa každý z nás stará o svoje vlastné zdravie je a vždy bude len a len na jeho vedomí a svedomí.

Aj napriek rôznym formám alergií, potravinových intolerancií, intolerancie na lepok a laktózu sa medzi nami stále nájdu ľudia, ktorým táto problematika nie je veľmi dobre známa. Na základe tejto skutočnosti sa v nasledujúcom článku budeme venovať práve intolerancii na laktózu.

Laktóza/Mliečny cukor: v kravskom, kozom, ovčom a materskom mlieku

Laktóza je vlastne mliečny cukor, ktorý sa prirodzene vyskytuje v materskom, kravskom, kozom alebo ovčom mlieku. S laktózou sa bežne stretneme v mliečnych produktoch, cukrárenských produktoch a žiaľ aj v niektorých liekoch, ktoré obsahujú laktózu ako prídavnú látku.

Na vine je enzým laktáza  

V kefkovom leme tenkého čreva sa nachádza enzým laktáza, ktorý štiepi mliečny cukor na jednoduché cukry, ktoré sa potom vstrebávajú sliznicou čreva. V prípade poruchy produkcie tohto enzýmu laktáza, zostáva laktóza nerozštiepená a následne sa nestrávená dostáva do hrubého čreva, kde sa rozkladá účinkom črevných baktérii a to spôsobuje zažívacie ťažkosti.

Nepríjemné zdravotné problémy  

Tak ako aj pri iných ochoreniach, aj intolerancia laktózy je sprevádzaná rôznymi symptómami, ktorým by ste mali venovať svoju pozornosť a samozrejme aj navštíviť konkrétneho lekára – špecialistu.

Patria sem:

  • kŕčovité bolesti brucha
  • hnačky
  • nafukovanie

Tieto symptómy sa po konzumácii mlieka a mliečnych výrobkov prejavia spravidla do 2 hodín!

Správna strava je najdôležitejšia

Liečba intolerancie na laktózu pozostáva s eliminovania konzumácie všetkých tých produktov, ktoré obsahujú mliečny cukor – laktózu. Tá sa môže nachádzať aj v niektorých liekoch a spracovaných potravinách.