LIEČIVÉ POTRAVINY: Glukomanán je vo vode rozpustná vláknina hemicelulózového typu (polysacharid), získaná z hľúz rastliny Amorphophallus konjak (pozor, nie je to koňak :-). História jeho používania v Japonsku je rovnako dlhá ako používanie tofu. Už tam veľmi dávno využívali nielen jeho kulinárske výhody, ale aj zdravotné účinky. V potravinárstve je glukomanán známy pod názvom E 425 a používa sa na zahusťovanie, emulgáciu a stabilizáciu pokrmov. Konjakova guma sa pridáva do polievok, omáčok, majonéz, džemov aj mäsových výrobkov. Glukomanán poskytuje všetky výhody vo vode rozpustnej vlákniny, čo ponúka niekoľko druhov zdravotných účinkov. Jeho výnimočné postavenie v celom spektre iných druhov vlákniny je dané mimoriadnou viskozitou. Glukomanán je asi 3-krát viskóznejší ako guar a 7-krát viskóznejší ako psyllium.
Ako funguje
Glukomanán spolu s prijatými tekutinami (čítajte upozornenie dole!) postupne zväčšuje v čreve svoj objem, vzniká mimoriadne viskózny gél, ktorý sa nevstrebáva, pokryje stenu čreva a poskytuje tak veľa zdravotných výhod. Predpokladom a nevyhnutnou podmienkou je dostatočný príjem tekutín. Glukomanán má schopnosť v prítomnosti tekutiny zväčšiť svoj objem až 200-násobne!
Glukomanán – podpora zdravia
Zdravé trávenie, glukomanán ako prebiotikum
Napučaný glukomanán potiahne sliznicu čreva a poskytne skvelú potravu probiotickým baktériám. Tieto pri jeho spracúvaní vytvárajú mastné kyseliny s krátkym reťazcom (SCFA, propionát a butyrát), ktoré sú významným energetickým substrátom pre enterocyty (bunky črevnej výstelky) a bunky pečene. Tieto mastné kyseliny ďalej zvyšujú prietok krvi črevom a jeho motilitu. Samé dobré veci! Rovnako sa znižuje vstrebávanie prijatých škodlivín a zmäkčuje sa stolica. Takto dokáže glukomanán nielen zabezpečiť zdravú stolicu ale aj pomáhať liečiť zápchu. Vláknina je zároveň najbezpečnejším prístupom v liečbe zápchy. Pravidelná mäkká stolica pôsobí preventívne aj pred vznikom hemoroidov a análnych fisúr, rovnako ako ich pomáha liečiť. V období remisie (pokoja) zápalových ochorení čriev pôsobí protizápalovo a predlžuje trvanie pokojového obdobia ochorenia.
Ako pomáha glukomanán pri chudnutí
Výhodou vlákniny (a teda aj glukomanánu) pri podpore redukcie hmotnosti nie je len nulová kalorická hodnota. V skutočností je dôvodov viac. Glukomanán v žalúdku napučí, čím spomalí jeho vyprázdňovanie. Toto podporí skorší nástup pocitu sýtosti a v konečnom dôsledku dôjde ku konzumácii menšieho množstva jedla, čo potvrdili aj viaceré klinické štúdie. Kalorická hodnota prijatého jedla sa zníži ale aj inak: vláknina obmedzí vstrebávanie tukov. Niektoré štúdie potvrdili zníženie hmotnosti pri bežnom dávkovaní glukomanánu aj u pacientov, ktorí nezmenili svoj životný štýl ani stravovanie. My dopĺňame, že pri akomkoľvek preparáte, ktorý pomáha pri chudnutí, je potrebné upraviť svoj životný štýl tak, aby jeho súčasťou bol pravidelný pohyb a zdravé stravovanie. Ak ale chcete podporiť svoje snahy o redukciu hmotnosti rozumným preparátom, odporúčame Psyllium Fit & Slim od firmy Topnatur.
Pomáha udržať stabilnú hladinu cukru v krvi
Glukomanán spomaľuje vstrebávanie sacharidov a tým aj uvoľňovanie cukru do krvi. Hladina cukru po jedle tak stúpa pomaly (ocenia najmä diabetici) a pankreas nie je nadmerne stimulovaný k produkcii inzulínu. Keď nie je inzulín nadmerne vyplavovaný do krvi, bunky na neho reagujú primerane a poslušne prijímajú molekuly glukózy do vnútra. Tak nedochádza k rozvoju tzv. inzulínovej rezistencie. Pokiaľ je však už inzulínová rezistencia prítomná (a typický následok je diabetes mellitus 2. typu), môže vláknina s týmto problémom pomôcť a bunky znovu naučiť reagovať na inzulín správne. Takto je šanca normalizovať u diabetika postupne aj glykémiu nalačno a teda komplexnejšie pôsobiť na „pokazený“ metabolizmus cukrov.
Pri cukrovke liečenej perorálnymi antidiabetikami alebo inzulínom môže užívanie glukomanánu vyžadovať úpravu liečby. Treba zvýšiť opatrnosť v sledovaní glykémie a o prípadnej úprave liečby sa poradiť so svojím lekárom!
Pôsobí preventívne pred kardiovaskulárnymi ochoreniami
To, že vláknina pomáha pri zvýšenej hladine cholesterolu je všeobecne známe. Mechanizmy ako k tomu dochádza sú v podstate dva. Prvý je úplne jednoduchý: vláknina zníži vstrebávanie cholesterolu a triglyceridov v čreve. Druhým mechanizmom je zníženie spätného vstrebávania žlčových kyselín. Pečeň následne zvýši produkciu nových žlčových kyselín, ktoré sa tiež vyrábajú z cholesterolu. Tak dochádza k jeho zvýšenej spotrebe v organizme a znižuje sa jeho hladina v krvi. Efekt zníženia hladiny lipidov v prípade glukomanánu potvrdili aj placebom kontrolované klinické štúdie. V jednej takejto štúdii pozorovali až 23 % zníženie hladiny triglyceridov, čo je skvelý výsledok. Nedá sa však vylúčiť aj úplne iný (tretí, či štvrtý) mechanizmus účinku, nakoľko boli aj štúdie, ktoré potvrdili síce hypocholesterolemický efekt, ale zvýšená exkrécia (vylučovanie) žlčových kyselín potvrdená nebola. Pokiaľ užívate lieky na zníženie cholesterolu alebo triglyceridov, je možné, že budete potrebovať znížiť dávku lieku, o čom sa poraďte s vaším lekárom.
Kde kúpim súvisiace produkty?
Upozornenie pri užívaní glukomanánu
Zdravotné riziká z používania glukomanánu vyplývajú najmä z nedodržania podmienok užívania.Nevyhnutnou podmienkou zabezpečenia hore uvedených zdravotných účinkov je dostatočný príjem tekutín spolu s užitím glukomanánu formou prášku či kapsuly. Dovoľte k tomu krátke vysvetlenie: cieľom optimálneho využitia zdravotných výhod glukomanánu je, aby vláknina napučala v žalúdku a v čreve, nie v hrdle či v pažeráku. Pri nedostatočnom príjme tekutín sa môže stať, že sa vláknina nedostane až do žalúdka a začne naberať objem v pažeráku či v hrdle. Toto môže spôsobiť vážnu obštrukciu. Na druhej strane sa tomu dá úplne bezpečne zabrániť dodržaním dostatočného množstva tekutiny (minimálne 2,5 dcl po každej dávke). To je hlavným dôvodom, prečo európska legislatíva zakazuje používať glukomanán v drobných cukrovinkách. Dôvodom teda nie je zdravotná škodlivosť, ale riziko problémov s prehĺtaním pri nedostatočnom príjme tekutín. Aj preto sa neodporúča užívať tento prípravok pred spaním.
Kontraindikácie používania vlákninového výživového doplnku
Užívanie sa neodporúča pacientom s mechanickými obštrukciami tráviaceho systému, bolesťami brucha neznámeho pôvodu či pri ťažkostiach s prehĺtaním. Prípravok (glukomanán) sa tiež nemôže používať v aktívnej fáze zápalového ochorenia čreva. Ak sa liečite na ochorenie tráviaceho systému a nie ste si istí, či môžete vlákninový preparát používať, poraďte sa so svojím lekárom.
Autor: MUDr. Alexandra Frolkovičová, www.keepwell.sk
Autorské práva vyhradené!

Jojo efekt – prečo sa objavuje a aká je jeho príčina
Tí z nás, ktorí boli narodení pred ´95 rokom si ešte možno spomínajú na obľúbenú detskú hru. Volala sa jojo. Každý…